Polska kuchnia słynie z kwaśnych smaków, dlatego na naszych stołach często pojawiają się wyraziste zupy oraz kiszone i marynowane przekąski. Z tego też powodu żurek jest daniem obowiązkowym na Wielkanoc.
Nazwa żur pochodzi od dawnego niemieckiego słowa sūr czyli kwaśny. Jest to specjalność kuchni polskiej, czeskiej, białoruskiej i słowackiej. W Polsce danie to znane jest od wieków, dlatego często występuje w parze z określeniem staropolski.
Żurek a barszcz biały
Niejednokrotnie zadajemy sobie pytanie na czym polega różnica między żurkiem a barszczem białym. Obie zupy różnią się od siebie przede wszystkim rodzajem mąki, która służy do przygotowania zakwasu. Podstawą barszczu białego jest mąka pszenna, natomiast żurku – żytnia. Co za tym idzie, barszcz biały jest z definicji łagodniejszy w smaku, natomiast żurek – intensywniejszy. Dodatkowo temu drugiemu charakteru nadają wyraziste, aromatyczne przyprawy, takie jak np. majeranek i czosnek oraz mięsny wywar z wędzonki. Barszcz biały kojarzy się natomiast raczej z białą kiełbasą, chrzanem oraz dodatkiem śmietany. Na żurku pływa więcej oczek tłuszczu, jako że bazą dla niego zazwyczaj jest mięsny wywar, dlatego też jest ciemniejszy.
Żurek niejedno ma imię
Żurek obecny jest w jadłospisie Polaków od wieków, dlatego nabrał swoistego charakteru w poszczególnych regionach kraju. Na Kielecczyźnie często wzbogacany jest kwasem z kiszonych ogórków, mieszkańcy Częstochowy i okolic doprawiają go chrzanem, natomiast w Sandomierzu dodaje się do niego suszone grzyby. Na Śląsku najpopularniejsza odmiana to żur żeniaty podawany z ziemniakami i okraszony słoniną. Różnice w recepturze dotyczą też mąki, z której przygotowywany jest zakwas. Najczęściej używa się mąki żytniej, jednak na Lubelszczyźnie popularna jest mąka gryczana, a w Małopolsce i na Podlasiu – mąka owsiana.
O czym nie można zapomnieć, czyli sekrety żurku idealnego
1. Żurek warto przygotować na wywarze mięsnym, gotowanym z wędzonką.
2. Gotując zupę nie można zapomnieć również o dodaniu majeranku i kminku, który wcześniej należy rozetrzeć.
3. Wielbiciele delikatniejszych smaków mogą złagodzić żurek śmietaną.
4. Ziemniaki należy ugotować osobno, ponieważ kwaśny wywar może spowodować, że będą twarde i niesmaczne.
5. Oprócz tradycyjnych dodatków takich jak ziemniaki, jajka i kiełbasa, żurek można podawać z kaszą, bobem, grochem, suszonymi grzybami, a także innymi rodzajami mięsa, jak np. boczek czy szynka.
6. Czosnek należy dodać na samym końcu – inaczej jego smak nie będzie wyczuwalny.
7. Danie można podawać w chlebie zamiast na talerzu.
Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione.
|