Choć karkówka jest mięsem niełatwym do przyrządzenia, to jedna z ulubionych potraw Polaków. Przygotowując ją, niejednokrotnie stajemy przed wieloma dylematami. Zastanawiamy się czy nie będzie półsurowa, za twarda, przypalona lub co gorsza wysuszona. Warto zatem dowiedzieć się więcej na jej temat. Bezcenne porady, poparte codziennym doświadczeniem przygotował ekspert – Robert Poliński, szef kuchni Knorr.
Karczek z grilla
Karkówka idealnie nadaje się na grilla, dlatego, że jest w niej dużo tłuszczu. Oznacza to, że podczas opiekania wraz z jego wytapianiem rozluźniają się jej włókna, wnikają w nie soki mięsne, a rezultatem jest soczysta, krucha i miękka potrawa. Karkówkę warto grillować pod przykryciem, ponieważ należy utrzymać stałą temperaturę na całej jej powierzchni. Stek o grubości 1-1,5 cm powinno się opiekać od 5 do 7 minut.
Jak nadać mięsu wyrazu i sprawić, by marynata wydobyła z niego wszystko, to co najlepsze?
-
Przed marynowaniem nakłuj karkówkę szpikulcem, aby przyprawy wniknęły głębiej w strukturę mięsa.
-
Wszyscy wielbiciele karkówki powinni zaopatrzyć się w Przyprawę do mięs Knorr, która w doskonały sposób podkreśla walory smakowe mięsa. Połączona z innymi składnikami jest też doskonałą bazą do stworzenia marynaty. Ponadto nadaje karkówce piękny, ciemny kolor, a także podkreśla jej kruchość i soczystość.
-
Marynatę powinno się przygotowywać na bazie oleju roślinnego. Tłuszcz jest nośnikiem smaku, więc potęguje doznania smakowe.
-
Aby wprowadzić nutę kwasowości, do sporządzania marynaty należy dodać czerwone wino i dorzucić rozmaryn lub owoce jałowca. Zabieg ten zapewni karkówce leśny smak.
-
Orientalny smak marynaty, uzyskamy, dodając do niej świeży imbir, ziarna kolendry, trawę cytrynową czy skórkę otartą z limonki.
-
Słodkie marynaty najwygodniej i najsmaczniej robi się przy użyciu syropu klonowego, miodu lub po prostu cukru.
Źródło: www.knorr.pl Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione.
|