Oszczędzamy czas, redukujemy koszty, zwiększamy Państwa zyski ...

Dziś jest:
10.09.2024
wtorek
Wybierz serwis
Nowe produkty i usługi
Strona główna
Informacje biznesowe
Twoja kariera
Giełda pracy
Giełda ogłoszeń
Zapowiedzi
Targi i wystawy
Hotele w Polsce
Konkursy i pokazy
Restauracje w Polsce
Mistrz poleca - Przepisy
Serwis hotelarski
Filmy Gastronomiczne
HACCP
5555 porad
Alkohole
Forum ekspertów
Forum dyskusyjne
Akademia Gastrony
Katalog produktów
Katalog firm
Prezentujemy obiekty
Stowarzyszenia i organizacje
Wydawnictwa branżowe
Katalog firm
Dodaj firmęnew!
Ostatnio dodane firmy
Urządzenia i sprzęt
Smoker
Kaleta Chłodnictwo Prz...
Testo
Winterhalter Polska
Robot - Coupe
Rational
LabelFresh
iPOS
LSI Software
Chef Mate
Artykuły spożywcze
Pizzola
Robvita
Debic
Cukiernia M&K
BOBOQ POLAND
Heinz Polska
Elmak
Baziółka
Frogut
Belfood
Podział branżowy firm
Urządzenia i sprzęt
Profesjonalne zmywarki
Zmywarki do restauracji
Zmywarki do gastronomii
Sprzęt barmański
Wyposażenie gastronomii
Wyposażenie hoteli
Wyposażenie restauracji
Sprzęt gastronomiczny
Urządzenia gastronomiczne
Meble hotelowe
Piece konwekcyjno – parowe
Chemia do restauracji
Odzież i tekstylia
Chemia do gastronomii
Meble nierdzewne
Meble gastronomiczne
Artykuły spożywcze
Sosy i marynaty do gastronomii
Warzywa mrożone do gastronomii
Makarony dla gastronomii
Kawa dla gastronomii
Artykuły cukiernicze
Artykuły piekarnicze
Przyprawy gastronomiczne
Owoce morza
 Pomoc,  Poczta
Akademia Gastrony
Pasztet - wielka rzecz na wielkanocny stół


Wśród specjałów na Wielkanoc, obok jajek i żurku, zajmuje miejsce na podium. Jest prosty w przygotowaniu i ma niepowtarzalny smak. Mowa o pasztecie, który już niedługo będziemy jeść ze smakiem w świąteczny poranek.

Wielbicieli pasztetu dzielimy na dwie grupy: jedni szukają sprawdzonego przepisu na jego klasyczną odmianę, drudzy natomiast chcą urozmaicić jego smak nietypowymi dodatkami. Tradycyjna receptura jest bardzo prosta. Zazwyczaj należy udusić wybrane gatunki mięsa z warzywami, a następnie zmielić ugotowane składniki. Później trzeba namoczyć w powstałym bulionie bułkę i dodać ją do masy. Kolejnymi składnikami są jajka i przyprawy, które sprawiają, że pasztet jest bardziej aromatyczny i soczysty. Wszystkie powyższe składniki po wyłożeniu na brytfankę należy piec około godziny.

Pasztet najczęściej robiony jest z królika lub indyka. Coraz modniejsze jednak stały się pasztety warzywne z selera, łososia czy szpinaku. Ten trzeci można przygotować  naprawdę szybko. Wystarczy jedynie zmiksować szpinak z rybą, jajkiem, przyprawami i śmietaną. Na końcu wrzucić pokrojonego w kostkę łososia, tak aby w pasztecie były wyczuwalne kawałki ulubionej ryby.

Do pasztetu warto podejść z dużą kreatywnością. Może nas bowiem zaskoczyć, w jak wielu połączeniach doskonale smakuje. Weźmy np. pasztet wieprzowo-wołowy, którego podstawowymi składnikami są: łopatka wieprzowa, podgardle wieprzowe, wołowina oraz niewielka ilość wątróbki. Dodatkowo wyjątkowego smaku nadać mu może żurawina, którą należy wymieszać z masą mięsną, oraz świeżo posiekanym rozmarynem. Pasztet przyrzadza się również z leśnymi grzybami. Smaku dodadzą mu wówczas ziarna jałowca.

6 zasad szefa kuchni na udany pasztet

1. Pasztetu nie powinno się zamrażać, gdyż wówczas traci on swoją konsystencję i smak. Można go jednak przechowywać około 5 dni w lodówce.

2. Mięso nie może być zbyt chude, ponieważ pasztet będzie suchy. Dobrym dodatkiem, który zapewni odpowiednią wilgotność, będzie kawałek podgardla wieprzowego.

3. Pasztet należy piec w podłużnej, wąskiej foremce, którą wcześniej powinno się wyłożyć cienkimi plastrami boczku lub słoniny, dzięki czemu nie przypali się, a do tego nabierze dodatkowego przyjemnego aromatu.

4. Aby przyrządzić pasztet najczęściej mieszamy kilka gatunków mięsa. Należy jednak pamiętać, że zbyt duża ilość wątróbki cielęcej lub drobiowej może zdominować smak całości.

5. Najlepszą przyprawą do pasztetu, o której absolutnie nie można zapomnieć, jest gałka muszkatołowa, zwłaszcza ta świeżo starta, ponieważ potrawa ma wówczas intensywniejszy smak i posiada mniej goryczy.

6. Sekretem pysznego pasztetu jest też odpowiednie doprawienie, dlatego należy starannie dobrać przyprawy.

Źródło: www.knorr.pl

Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione.



 Wersja do druku         Poleďż˝ znajomym

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść i formę opinii wyrażanych przez użytkowników na łamach forum dyskusyjnego Gastrona.pl
Zapoznaj się z regulaminem.


KATALOG FIRM, Ostatnio dodane firmy: Smoker CHEF UNITED PAPSTAR Pizzola Kaleta Chłodnictwo Przemysłowe Testo Winterhalter Polska Rational Robvita Robot - Coupe LabelFresh Cukiernia M&K Debic iPOS LSI Software Chef Mate Grill Kamado BOBOQ POLAND expondo TECNOINOX Heinz Polska Gastromix Matlix Elmak Naczynia Polska CompArt International Baziółka Gros Frogut Alumast
 O Nas |  Kontakt |  Zarejestruj się |  Klub Gastrony |  Bezpłatne konto |  Bezpłatny biuletyn |  Polityka Cookies |  Opinie o nas |  Cennik |  Nasi Klienci
Copyright by Gastrona.pl 2000