Talerz zupy i kawałek świeżego chrupiącego chleba to świetny zestaw, który zapewni uczucie sytości i da wrażenie ciepła ogarniającego nas od wewnątrz. Warto zatem zapoznać się z podstawowymi zasadami przygotowania tego aromatycznego dania.
W ostatnim czasie dostrzegam z radością, że tradycyjne zupy, takie jak właśnie krupnik, gulaszowa, ziemniaczana czy barszcz ukraiński powracają na nasze stoły. Nie dziwi mnie to, bo zupa jest idealnym rozwiązaniem dla dzisiejszych zabieganych ludzi – mówi Piotr Murawski, Szef kuchni Knorr.
Bulion to podstawa
Dodatki nadają zupie charakteru, ale to w bulionie kryje się jej istota. O czym warto pamiętać przygotowując go? Przede wszystkim najpierw należy gotować mięso w wodzie, a dopiero potem dodawać warzywa, aby miały delikatny smak. Ważny jest jednak umiar, bowiem jeśli dodamy za dużo warzyw, to po pierwsze bulion może wyjść za słodki, a po drugie możemy zatracić jego złocisty kolor. Aby uniknąć tego typu sytuacji, warzywa można wcześniej podsmażyć na oliwie lub oleju. Wzmocnić smak wywaru może też dodatek suszonych lub świeżych grzybów. Wśród typowych dla bulionu przypraw znajduja się: liść laurowy, ziele angielskie oraz czarny pieprz. Mało kto wie, że jego smak idealnie podkreśli również lubczyk i tymianek. Bulion z mięsa wołowego powinno się przygotowywać od 3 do 4 godzin, natomiast drobiowemu wystarczą 2-3 godziny. Porady dotyczące przygotowania idealnej zupy:
-
Doskonałym dodatkiem do zupy jest pieczywo czosnkowe i grzanki z serem.
-
Rolę klusek bardzo dobrze spełniają domowe naleśniki – usmażone, a następnie pokrojone w cienkie paski.
-
Jeśli nie stronisz od mięsa, to pamiętaj, że wszelkie mięsne dodatki czynią zupę jeszcze bardziej aromatyczną i gęstą. Możesz dorzucić do niej pulpeciki z mielonego mięsa, kiełbasę pokrojoną w kostkę lub podsmażony boczek.
-
Sposobem na uczynienie zupy bardziej treściwą jest dodanie fasoli czy ulubionej kaszy. W ten sposób nie będzie ona już tylko wstępem do właściwego obiadu, ale pełnoprawnym ciepłym posiłkiem, który zaspokoi głód na długo.
-
Zupy krem można wzbogacić o orzechy, pestki dyni czy słonecznika. Można je też uprażyć. Efekt? Jeszcze bardziej intensywny smak i aromat.
-
Do zup można dodać również sery, szczególnie dobrze komponują się z nimi te pleśniowe typu rokpol, włoski parmezan, pecorino oraz ser kozi. Najlepiej jest pokruszyć je nad talerzem tuż przed podaniem. Obdarzą danie nowym, oryginalnym, często zaskakującym smakiem.
-
Przyprawy i zioła należy stosować z umiarem. Nie mogą one zdominować smaku głównego składnika, a jedynie go wzmocnić i podkreślić.
-
Tradycyjne zupy można posypać nie tylko pietruszką lub koperkiem, ale także tymiankiem i szałwią. Orientalne natomiast imbirem, kminkiem czy kardamonem. Ponadto można też dodać słodką śmietankę, startą skórkę pomarańczową lub cytrynową bądź kiełki.
-
Wisienką na torcie może być kleks ze słodkiej śmietanki i starta skórka pomarańczowa lub cytrynowa, ewentualnie kiełki.
Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione.
|