Rozluźnienie, poprawa nastroju, działanie lecznicze… to tylko niektóre właściwości mięty. Dlaczego jeszcze warto włączyć ją do codziennego menu?
Mięta w polskiej kuchni obecna jest od pokoleń. Babcie przygotowywały z niej napar na podrażniony żołądek, a mamy dodawały do wody jako orzeźwienie w upalne dni. Często spotkasz ją jako atrakcyjny dodatek do deserów lub koktajli.
Co sprawia, że ma tak wszechstronne zastosowanie?
Jedną z podstawowych właściwości Mentha spicata jest łagodzenie dolegliwości żołądkowych oraz wspomaganie perystaltyki jelit. Świetnie sprawdzi się jako stały element wspomagający dietę – trzeba ją jednak spożywać regularnie. Ma również znaczący wpływ na oczyszczanie organizmu z toksyn i usuwanie bakterii.
Mięta przyda się nam podczas świątecznego biesiadowania – łagodzi mdłości oraz skutki bożonarodzeniowego przejedzenia. Będzie też piękną ozdobą stołu i potraw. Z powodzeniem odnajdzie swoje miejsce w towarzystwie mięs, przystawek czy deserów. Pasuje m.in. do drobiu, wieprzowiny, ale także dań z owocami i ciast.
Mięta doskonale sprawdza się w duecie z napojami różnego rodzaju. Pasuje zarówno do wykwintnych drinków, jak i wody mineralnej. Świetnie orzeźwia i chłodzi.
Może być zarówno składnikiem lub ozdobą serwowanych napojów.
Jej zielony kolor oraz niepowtarzalny aromat mają charakter „długowieczny”. Dlatego też będzie stanowiła piękną, całoroczną ozdobę kuchennych parapetów i balkonów.
Warto wiedzieć, że nazwa rośliny wywodzi się z mitologii greckiej. Nawiązuje do imienia nimfy Menthe, kochanki boga Hadesa. Ten, aby ukryć wybrankę przed zazdrosnym okiem Persefony, zamienił ją w miętę. Popularna przyprawa dostępna jest w głównie Europie, Azji i Afryce.
Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione.