Oszczędzamy czas, redukujemy koszty, zwiększamy Państwa zyski ...

Dziś jest:
23.02.2024
piątek
Wybierz serwis
Nowe produkty i usługi
Strona główna
Informacje biznesowe
Twoja kariera
Giełda pracy
Giełda ogłoszeń
Zapowiedzi
Targi i wystawy
Hotele w Polsce
Konkursy i pokazy
Restauracje w Polsce
Mistrz poleca - Przepisy
Serwis hotelarski
Filmy Gastronomiczne
HACCP
5555 porad
Alkohole
Forum ekspertów
Forum dyskusyjne
Akademia Gastrony
Katalog produktów
Katalog firm
Prezentujemy obiekty
Stowarzyszenia i organizacje
Wydawnictwa branżowe
Katalog firm
Dodaj firmęnew!
Ostatnio dodane firmy
Urządzenia i sprzęt
Smoker
Kaleta Chłodnictwo Prz...
Testo
Winterhalter Polska
Rational
Robot - Coupe
LabelFresh
iPOS
LSI Software
Chef Mate
Artykuły spożywcze
Pizzola
Robvita
Cukiernia M&K
Debic
BOBOQ POLAND
Heinz Polska
Elmak
Baziółka
Frogut
Belfood
Podział branżowy firm
Urządzenia i sprzęt
Profesjonalne zmywarki
Zmywarki do restauracji
Zmywarki do gastronomii
Sprzęt barmański
Wyposażenie gastronomii
Wyposażenie hoteli
Wyposażenie restauracji
Sprzęt gastronomiczny
Urządzenia gastronomiczne
Meble hotelowe
Piece konwekcyjno – parowe
Chemia do restauracji
Odzież i tekstylia
Chemia do gastronomii
Meble nierdzewne
Meble gastronomiczne
Artykuły spożywcze
Sosy i marynaty do gastronomii
Warzywa mrożone do gastronomii
Makarony dla gastronomii
Kawa dla gastronomii
Artykuły cukiernicze
Artykuły piekarnicze
Przyprawy gastronomiczne
Owoce morza
 Pomoc,  Poczta
Akademia Gastrony
Grillowanie w stylu EKOJak przygotować się do sezonu grillowego? Co można położyć na ruszt? Najzdrowszy i najsmaczniejszy jest styl EKO, który zakłada eliminację wszystkich chemicznych dodatków.

W zasadzie wszystkie mięsa nadają się do przyrządzenia na ruszcie. Jednak osoby dbające o linię powinny zwrócić uwagę na ich kaloryczność. 10 dkg karkówki zawiera około 300 kcal, dla porównania kawałek kurczaka o tej samej wadze ma około 100 kcal. Trzeba też wykluczyć wędzone wędliny, mięsa peklowane i białą kiełbasę, która często jest konserwowana azotynem sodu: E 250. Istnieje bowiem opinia, że wysoka temperatura sprawia, iż wytwarza się rakotwórczy nitrozoamin. Problemem jest też wybór białej kiełbasy, gdyż na rynku pojawia się bardzo dużo wyrobów kiełbaso-podobnych, które znacznie różnią się od produktów ekologicznych. Ja zwykle sięgam po mięsa i wędliny od dostawców ekologicznych, np. z Jasiołki Dukla – mówi Maciej Fabisiak, szef kuchni ze Stowarzyszenia Polska Ekologia. W składzie wyrobów kiełbaso-podobnych znajduje się najczęściej: mięso wieprzowe, mięso oddzielone mechanicznie, białko sojowe, soja, mięso drobiowe, zmielone chrząstki, ścięgna i skrawki skór, oraz 6 dodatków z grupy E: 250 – azotyn sodu, 315 – kwas izoaskorbinowy, 316 – izoaskorbinian sodu, 450 – difosforany, 451 – trifosforany, 621 – (ten najgorszy) glutaminian sodu. W ekologicznej kiełbasie występują natomiast tylko mięsa i przyprawy.
 

Co w takim razie opiekać na ruszcie?

Najczęściej sięgamy po steki. Dobrze jest kupić polędwicę, rostbef lub antrykot z młodych sztuk. Mięso powinno być jasnoczerwone, dość tłuste, co sprawi, że podczas przypiekania nie stwardnieje i nie wyschnie. Idealny kawałek ma marmurkową fakturę – kremowo-białe włókna ułożone na przemian z różowymi. Gęsto ułożone żyłki tłuszczu gwarantują aromatyczne i soczyste danie. Najlepsza jest jednak wołowina sezonowana przez kilka tygodni w chłodnej atmosferze. Mówi się, że każdy koneser steków wybierze mięso sezonowane, gdyż ten zabieg powoduje częściowy rozpad wiązań w komórkach tłuszczowych, co daje intensywny smak. Jeśli sezonowanie odbywa się techniką na mokro – mięso staje się bardziej kruche. Smakosze decydują się też na marynowanie – w occie, winie, soku z cytryny, jogurcie, maślance. Kwasy wchodzą wówczas w reakcję z białkami w mięsie i je zmiękczają, zaś jogurt i maślanka pozwalają na zachowanie soczystości – podpowiada Maciej Fabisiak.

Aby dobrze przygotować mięso trzeba dodać do niego odpowiednie zioła i przyprawy. Otóż imbir, kurkuma i rozmaryn neutralizują szkodliwe związki powstające w nim podczas opiekania. Do grillowania doskonale nadaje się też: drób, ryby i warzywa. Nie powinno się natomiast grillować ziemniaków i tostów, gdyż w kontakcie z gorącym rusztem wytwarza się akrylamid, mający działanie rakotwórcze.

 
Wyrobów na grilla nie powinno wyjmować się z lodówki tuż przed opiekaniem, ponieważ wcześniej muszą nabrać temperatury otoczenia. Ponadto trzeba używać węgla drzewnego z gatunków liściastych. Drewno sosnowe i jego żywice wydzielają, bowiem rakotwórcze związki. Warto pamiętać, że w sklepach jest już ekologiczne paliwo. Węgiel i brykiety  NATURA powstają z twardego drewna bukowego, pozyskiwanego wyłącznie z lasów, na których gospodarka leśna prowadzona jest w sposób odpowiedzialny i zrównoważony, nie zagrażając środowisku naturalnemu. Bukowy, wysokokaloryczny węgiel drzewny daje odpowiednią temperaturę spalania,  zapewnia wysoką wydajność i jakość grillowania oraz bezpieczeństwo dla zdrowia, ponieważ nie zawiera żadnych  dodatków nafty lub innych produktów ropopochodnych. Potwierdzeniem tego jest certyfikat FSC  dla producenta węgla i brykietów NATURA – mówi Alicja Mikuła z firmy PolBioEco Polska.

Podczas grillowania należy również odczekać, aż zgaśnie żywy płomień, a żar pokryje się szarym nalotem. Równie ważne jest, aby tłuszcz z opiekanych potraw nie kapał na palenisko, gdyż opary z tak wzmacnionego spalania osiadają na potrawach. Dobrym rozwiązaniem są aluminiowe rowkowane tacki, ewentualnie własnoręcznie uformowane podkładki z folii aluminiowej.

Grillowanie wyjdzie nam na zdrowie, jeśli zrezygnujemy z białej bułki na rzecz razowego chleba. Pamiętajmy również o jedzeniu warzyw, zwłaszcza tych ekologicznych, gdyż np. ekologiczne pomidory mają o 139% więcej silnych antyoksydantów. Jeśli używamy  ketchupu, to też wybierzmy ten EKO, ponieważ zawiera 3 razy więcej cennego likopenu i antyutleniacza. Wyroby EKO nie posiadają sztucznych barwników i konserwantów, ani resztek nawozów i chemicznych środków ochrony roślin. Aby mięsa były smaczniejsze, każdy może stworzyć własną marynatę, której podstawą będzie koncentrat pomidorowy bez cukru. Można też dodać do niej ulubione zioła, czosnek, paprykę i łyżkę oliwy – co spowoduje, że  mięso będzie soczyste, aromatyczne i smaczne.

Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione. Wersja do druku         Poleďż˝ znajomym

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść i formę opinii wyrażanych przez użytkowników na łamach forum dyskusyjnego Gastrona.pl
Zapoznaj się z regulaminem.


KATALOG FIRM, Ostatnio dodane firmy: Smoker CHEF UNITED PAPSTAR Pizzola Kaleta Chłodnictwo Przemysłowe Testo Winterhalter Polska Robvita Robot - Coupe Rational LabelFresh Cukiernia M&K Debic iPOS LSI Software Chef Mate Grill Kamado BOBOQ POLAND expondo TECNOINOX Gastromix Heinz Polska Matlix Elmak Naczynia Polska CompArt International Baziółka Gros Frogut Alumast
 O Nas |  Kontakt |  Zarejestruj się |  Klub Gastrony |  Bezpłatne konto |  Bezpłatny biuletyn |  Polityka Cookies |  Opinie o nas |  Cennik |  Nasi Klienci
Copyright by Gastrona.pl 2000