Przed wyjazdem na wakacje, szczególnie w towarzystwie dzieci warto zastanowić się, co spakujemy do plecaków i bagażu podręcznego. Solidnie przygotowane i prawidłowo zapakowane domowe kanapki, parówki w termosie lub podsuszane kabanosy, to produkty, które szybko zaspokoją głód.
Aktywny wypoczynek, to bez wątpienia najlepszy pomysł na spędzanie wakacji. Żeglowanie, piesze wyprawy, jazda rowerem lub inne zaplanowane lub zupełnie spontaniczne atrakcje wiążą się z szybką utrata kalorii, spadkiem cukru i brakiem energii. Często podczas podróży brakuje nam czasu lub po prostu nie chcemy ryzykować posiłku w przydrożnym barze. Jak uzupełnić poziom energii niezbędnej podczas podróży? Najlepszy będzie tzw. suchy prowiant wcześniej przygotowany w domu.
Jakie wędliny są odpowiednie podczas podróży?
Parówki na śniadanie, szynka w kanapce, kiełbasa śląska pieczona wieczorem nad ogniskiem, kabanosy w bocznej kieszonce plecaka – to podstawowe menu aktywnych turystów. Bezsprzecznie najbezpieczniejszymi wędlinami są te zawierające minimalny dodatek wody, przygotowane w procesie suszenia, czyli tzw. wędliny podsuszane np. Krakowska Sucha, Kabanosy Wieprzowe, Kiełbasa Chorizo. Ich podstawową zaletą jest to, że nie muszą być przechowywane w warunkach obniżonej temperatury. Pamiętajmy, że mokre wędliny, to środowisko nieustannego rozwoju bakterii – zdecydowanie nie zabieramy ich w długą podróż. Ważnym argumentem w doborze wędlin, które później znajdą się w naszych kanapkach jest również ich mięsność. Zawartość mięsa powyżej 90, to gwarancja dłuższej przydatności do spożycia. Wędlinami, które warto ze sobą zabrać są te zapakowane próżniowo jeszcze przez producenta. Jeśli nie wyobrażacie sobie śniadania bez szynki, wybierzcie produkt wysokogatunkowy, odrobinę droższy. Szynka w kawałku dłużej zachowuje świeżość, plastry zazwyczaj obsychają. Znakomitą energetyczną przekąską w trakcie wyprawy w góry są kabanosy wieprzowe, również pakowane próżniowo.
Jak przechowywać wędliny podczas podróży?
Warto wyposażyć się w lodówkę turystyczną, aby przechowywać mięso w warunkach chłodniczych. Jeśli nie mamy takich możliwość zdecydujmy się na pojemniki próżniowe. Brak powietrza uchroni wędliny przed procesem psucia. Domowych kanapek z wędliną nie powinno umieszczać się na tylnej półce w samochodzie. Postarajmy się przechowywać je w miejscu zaciemnionym, nie narażając ich na długie nasłonecznienie. Najodpowiedniejszy do przechowywania pożywienia z mięsną zawartością jest lekko woskowany pergamin. Zawinięte w niego przekąski można schować do lnianego lub bawełnianego worka.
Energetyczne smakołyki godne polecenia
Nie słodycze, a dobrze zbilansowana przekąska, zwierająca tłuszcz np. masło i białko – podsuszoną wędlinę oraz warzywa zaspokoi w zupełności zapotrzebowanie energetyczne. Własna żywność, ze świetnej jakości wędliną, to gwarancja wartościowego posiłku, który w górach, czy nad jeziorami doda siły i pozwoli cieszyć się aktywnym wypoczynkiem.
Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione.